Kérdések és válaszok

Féregtelenítés

Minden az oldalon ajánlott vitamin és gyógykészítmény csak előzetes orvosi, vagy tenyésztői konzultáció után adható. Senki ne adjon magától semmit a kis sünijének!

Mi figyelembe véve a tenyésztő és az állatorvos tanácsát az Advocat-e mellett döntöttünk.

Az állatorvosi rendelőben ki is adagpolták nekünk fecskendőbe, hogy nehogy túladagoljuk. Javaslatuk az Advocate azért jobb, mint a többek által használt Stronghold, mert ez kevésbé csinál nagy bajt túladagolásnál, könnyebb elosztani és havonta is adható. A Stronghold inkább macskák és kutyák számára ajánlott. Sajnos még ilyen kistestű állatoknak nem találtak még ki megfelelő féregtelenítőt. Nekünk fontos a kis barátunk és ha lehet mindig a legjobbat szeretnénk neki nyújtani
 

Nem minden kutyának-macskának adható féregtelenítő jó a süniknek. A rágcsáloknak valót ( ivomectin származékok ) szigorúan TILOS, attól volt a legmagasabb a sün halálozás. 

Egy cikk a féregtelenítésről.

www.allatpatikapecs.hu/images/file/Afregtelentsrl.pdf

 

A féregtelenítők és hatásai:

STRONGHOLD

Havonkénti alkalmazása alkalmas bolhásság, tetvesség, orsóférgesség, szívférgesség, fülatkásság, demodicosis, rühatkásság kezelésére, megelőzésére. Galandférgek ellen nem hatásos. Kutyák részére öt, macskák számára egy méretben elérhető. Alkalmazása nagyon kényelmes, a rendkívül kis mennyiségű hatóanyagot a tarkótájék bőrére a szőrt széthajtva kell felvinni. 6 hetes kortól használható, biztonságos vemhes és szoptató állatoknál is. Vényköteles termék.
Hatóanyag: selamectin

www.allatpatikapecs.hu/images/file/1Stronghold.pdf
 
 

AZ ADVOCATE

 
Egy hónapos kombinált védelem kutyáknak, macskáknak és vadászgörényeknek külső és belső élősködők ellen (bolha, tetű, fülatka, szőrtüszőatka, rühatka, fonálférgek, szívféreg lárvák ellen). Galandférgek ellen nem hatásos. A bőrre csepegtetve alkalmazása egyszerű. Négy kiszerelésben kapható kutyáknak, kettőben macskáknak és egy kiszerelésben vadászgörényeknek. Vényköteles termék.
Hatóanyag: imidakloprid, moxidektin.
 
 
 

FRONTLINE 

 
A FRONTLINE SPRAY vagy FRONTLINE SPOT ON kezelést követõen a fipronil hatóanyag behatol a bőrbe és a faggyúmirigyekben tárolódik. Ezek a faggyúmirigyek a későbbiekben raktártárként működnek, hiszen a normál faggyúkiválasztással a hatóanyag folyamatosan a bőrfelszínre és szőrre jut, így biztosít folyamatos védelmet az állat számára. A legtöbb készítmény csak akkor hat, amikor a bolha vagy a kullancs már megcsípte kedvencünket, vagyis a betegségek átadása már megtörténhetett. Ezzel szemben a FRONTLINE hatóanyaga a fipronil kontaktméreg, ami azt jelenti, hogy a bolhák és kullancsok akkor pusztulnak el, amikor a bőrfelszínen a szőrszálak között haladva érintkezésbe kerülnek a hatóanyaggal. A szer a paraziták központi idegrendszerét támadva vérszívás előtt elpusztítja az élősködőket.
 
2. FRONTLINE SPRAY, FRONTLINE SPOT ON
 

A Frontline hatóanyaga, a rovarirtószerek legújabb generációjához tartozó fipronil azonnal és kíméletlenül elpusztítja a bolhákat, kullancsokat és egyéb, bőr felületén tartózkodó, ízeltlábú, külsõ élősködőket. A Frontline hatásmódja teljesen specifikus az ízeltlábúakra. Így kedvenc állatainkra és az emberre is teljesen veszélytelen. Nyulakon azonban tilos alkalmazni, mert súlyos mellékhatásokat és halált is okozhat. A fipronil kontaktméreg, a külső paraziták akkor pusztulnak el, amikor a hatóanyaggal érintkezésbe kerülnek.
 
 
 
 
 
 

Vitaminok

Minden az oldalon ajánlott vitamin és gyógykészítmény csak előzetes orvosi, vagy tenyésztői konzultáció után adható. Senki ne adjon magától semmit a kis sünijének!

 
Ezeket a neten találtam, de többségüket nem próbáltam ki:
 
Immunovet
 
Ez egy fermentált búzacsíra kivonat.
Az Immonovetet kipróbáltam, bevált.
 
 
 

Immunovet: Ezt a szert az immunrendszer erősítése céljából használjuk. Ez por formátumú, és a kiszerelése eltérhet attól függően, hogy mekkora állatnak szánták. Neked bármelyik jó, mindössze annyi a dolgod, hogy a mennyiséget a süni testtömegéhez igazítva állapítod meg. Mi általában hetente 2-3 alkalommal adunk neki, de akár minden nap is eheti. Rendszerint a nedvesebb kajákra szórjuk rá. Immunovetet gyakorlatilag bármelyik állatpatikában kaphatsz, ára ezer forint körül mozog, és nagyon sokáig elég.

 
Jolovit
 
Használom, kúraszerűen.  3 Havonta 5 napon keresztül kap a vizébe.
 

Jolovit: Ez egy vitaminbomba, melyet kúrában szokás adagolni az állatkának. Általában másfél hónap kihagyás után egy hétig folyamatosan adagoljuk az ivóvizükbe. Természetesen a vizüket néha cserélni kell, még akkor is, ha nem itták meg, ilyenkor új adagot keverünk. Az adagolást nehéz leírni, azt kell figyelni, hogy az itatóban a bekevert víz színe halványsárga legyen, kevés kell bele, egy-két csepp, de nyílván a nagyobb itatóba több, mint a kicsibe. Ne haladd meg az egy hetet az adagolásban, és tartsd be a szünetet is rendesen. Inkább kevesebbet adj, mint többet, mert annak ellenére, hogy tele van vitaminnal, túl lehet adagolni! Ezt a szert szintén állatpatikában találod meg, 500ft körül mozog az ára. Ez is nagyon sokáig elegendő lesz a sünidnek.

 
Javallat:
Alkalmas bármilyen fajú és korú háziállat vitaminpótlására, a stressz állapot és a hiánybetegségek leküzdésére.

Nagyobb ellenálló-képességet biztosít, növeli a termelési és szaporodási eredményeket. A szervezetben kitűnően hasznosuló formában tartalmazza a háziállatok részére szükséges vitaminokat.

Összetétel:
Tápértékkel rendelkező adalékanyagok csoportjába tartozó vitaminokat tartalmaz.
- A-vitamin (E672): 14.000.000 NE
- D3-vitamin (E671): 1.400.000 NE
- E-vitamin (E307): 10.500 NE
- K3-vitamin (Menadion): 0,175 gr
- B1-vitamin (Tiamin): 1,4 gr
- B2-vitamin (Riboflavin): 2,1 gr
- B6-vitamin (Pyridoxin): 1,4 gr
- B12-Vitamin (Cobalamin): 0,014 gr
- D-Panthenol: 6,55 gr
- Nikotinamid: 14,0 gr
- H-vitamin (Biotin): 0,035 gr
- Kolin-klorid: 140 gr
- Beta-karotin (E160a): 0,01 gr
- Vivőanyag (víz) ad 1.000 ml

Alkalmazás módja: Ivóvízbe keverve.
 
Csukamájolaj
 
Hemavit Forte
 
Bioflavex
 
Az utóbbi háromból még egyiket sem használtam, de ezt találtam a neten:
 

ITAMIN
A HÁZIASÍTOTT SÜNIKNEK SZÜKSÉGÜK VAN VITAMINPÓTLÁSRA, HOGY A MESTERSÉGES KÖRNYEZETBEN VÉDVE LEGYENEK A KÜLÖNBÖZŐ BAKTÉRIUMOKTÓL, ILLETVE A TÁPLÁLÉK KIEGÉSZÍTŐK ADAGOLÁSÁVAL RENGETEG VITAMINT JUTTATHATUNK BE.
NÉZZÜK MELYEK LEHETNEK AZ ALAPVETŐ VITAMINOK:

 

Bioflavex:
A flavonoidok olyan vitaminszerű komponensek, melyek nem szolgálnak tápanyagul, így energiát nem adnak. A folyamatokat szabályozó enzimek működésére hatnak, ezzel az anyagcsere hatékonyságát növelik, valamint segítik a növekedést szabályozó enzimek működését is.
A flavonoidok növényi eredetű erős antioxidáns hatású vegyületek, így komoly szerepük van az úgynevezett oxidatív stressz kivédésében. Az oxidatív stressz (betegség, műtét, pszichés terhelés stb. következménye lehet) megnöveli a rosszindulatú daganatok, a szív-, és érrendszeri megbetegedések és számos degeneratív kórkép kialakulásának kockázatát.

 
Hatása:
A Ferrer BioflavEx nutraceutikus hatású termék, amely enyhíti az antibiotikumok alkalmazásából eredő káros hatásokat. In vitro és in vivo vizsgálatok alapján a Ferrer BioflavEx kedvező élettani hatásai a következők: antioxidáns, immunmoduláns, gyulladáscsökkentő, asztmaellenes, antiallergén, antivirális, antibakteriális, májműködést javító és vaszkuláris permeabilitást módosító hatás.
Meggátolja az alábbi mikroorganizmusok elszaporodását:
- Streptococcus sp.,
- Staphilococcus aureus,
- Actinomyces viscosus,
- Porphyromonas gingivalis,
- Prevotella sp.,
- Bacteroides fragilis,
- Fusobacterium nucleatum
- Peptostreptococcus anaerobicus.
Adagolása:
0,3-0,75/ 1 liter itatóvíz
Mellékhatás: Nincs
 
 

Hemavit Forte
Folyékony, komplett vitamin- és nyomelem-kiegészítő, májvédő oldat, ivóvízben való alkalmazásra
Komplex vitamin- és nyomelem kiegészítő, májvédő folyadék. Hiányos étrend optimalizálásához, vitaminhiány, fertőző betegségek esetén. Szaporodási, tenyész- és versenyidőszakban, továbbá stressz-helyzetekben a megnövekedett igény kielégítésére.

 

Összetétel:
Vitaminok, nyomelemek, aminosavak.
Garantált beltartalom (literenként) hígítást nem igénylő itatófolyadék:
- A-vitamin: 5.000.000 N.E.
- D3-vitamin: 2.000.000 N.E.
- E-vitamin: 1.000 mg
- B1-vitamin: 1.000 mg
- B2-vitamin: 6 mg
- B3-vitamin: 500 mg
- B5-vitamin: 2.000 mg
- B6-vitamin: 150 mg
- B12-vitamin: 1 mg
- Inozit: 200 mg
- Kolin-klorid: 600 mg
- Metionin: 500 mg
- Cink-kelát (szerves kötés): 10 mg
- Kobalt-klorid: 2 mg
- Magnéziumszulfát: 100 mg
- Mangán-kelát (szerves kötés): 10 mg
- Réz-kelát (szerves kötés): 10 mg
Garantált beltartalom (literenként) koncentrátum, hígítást igénylő itatófolyadék:
- A-vitamin: 50.000.000 N.E.
- D3-vitamin: 20.000.000 N.E.
- E-vitamin: 10.000 mg
- B1-vitamin: 10.000 mg
- B2-vitamin: 60 mg
- B3-vitamin: 5.000 mg
- B5-vitamin: 20.000 mg
- B6-vitamin: 1.500 mg
- B12-vitamin: 10 mg
- Inozit: 2.000 mg
- Kolin-klorid: 6.000 mg
 

- Metionin: 5.000 mg
- Cink-kelát (szerves kötés): 100 mg
- Kobalt-klorid: 20 mg
- Magnéziumszulfát: 1.000 mg
- Mangán-kelát (szerves kötés): 100 mg
- Réz-kelát (szerves kötés): 100 mg


Hatása:
HemaVit Forte folyadék tartalmazza mindazon anyagokat, melyekre az állatoknak szükségük van fejlődésükhöz. Az A-vitamin és D-vitamin elengedhetetlenül szükségesek a vázrendszer hámszöveteinek fejlődéséhez. A B-vitaminok biztosítják az enzimek számára mindazon tényezőket, amelyek a szénhidrátok, fehérjék szintézisét és a zsír lebontását irányítják. Az inozit, a metionin és a kolin elősegíti a máj méregtelenítő tevékenységét. A nyomelemek megléte a legfontosabb katalizátor a hemoglobin szintézise számára.
Adagolás:
Havonta egyszer kúraszerűen, 5-10 napon át. 1,5-2,5 ml/ 1 liter itatóvíz

Mellékhatás: nincs.
Hatóanyag

  • E vitamin
  • Nátrium - szelenit

Hatása
A takarmányokban található telítetlen zsírsavakból könnyen képződnek a sejteket, szöveteket, különösen az idegszövetet, a váz- és szívizomzatot károsító peroxidok. Az E-vitamin zsírban oldódó, antioxidáns hatású vitamin, meggátolja a peroxidok képződését, védi a sejtmembránt. Jótékony hatása van a reprodukciós folyamatokra, a párzási kedvre és az ivarsejt-képzésre. A szelén létfontosságú nyomelem, amely egy speciális enzim, a glutation-peroxidáz aktív centrumát képezi. A szelén és az E vitamin egymás hatását erősítve védik a sejteket a peroxidok káros hatásától.
Javallat
A szelén- és E-vitamin hiánybetegségek - pl. ideg- és érszövet károsodás, szív- és vázizom-elfajulás, izomsorvadás, májelfajulás, reprodukciós zavarok (terméketlenség, párzási kedv csökkenése) stb. - megelőzésére és gyógykezelésére. A hemavit E+Szelén különösen a növekedés kritikus szakaszaiban ajánlott. Biztosítja az izom-, érrendszeri és idegfunkciók optimális fejlődését és működését. A hemavit E+Szelén támogatja mind a kölykök mind a szülőpárok növekedését és javítja bundázatuk minőségét.
Adagolás
1,0-1,5 ml/l itatóvíz 3-5 napon át

 

Figyelmeztetés
A készítmény alkalmazását mindenkor dokumentáljuk. Óvakodjunk a túladagolástól! Véletlen túladagolás esetén, tüneti kezelésként C- és B-vitaminok, valamint metionin együttes adagolása javasolt.
Mellékhatás: nincs

Csukamájolaj: (amúgy tőkehalból készítik, nem csukából J) Ez a szer sok mindenre jó, A és D vitaminban, valamint jódban gazdag, könnyen emészthető, és gyorsan felszívódó. Legújabb kutatások szerint omega-3 zsírsavban is gazdag, ezért a korábban megállapított csonterősítő, anyagcsere és idegrendszeri működést javító hatás mellett még ízületi kopások és gyulladások kezelésében is nagyon hatásos. Mi hetente egyszer, néha kétszer adunk a süniknek, a csirkenyakas vacsira csöppentve egy, maximum két csöppet. Ne adagolj egyszerre túl sokat, mert az hasmenést okozhat, és ne adj túl gyakran belőle, mert a hatóanyagok felgyűlhetnek a szervezetben, ami betegségek kialakulásához vezethet. Ezt a szert néhány száz forint ellenében gyógyszertárban találod meg. Mondanom sem kell, hogy évekig elég lesz.

 
 

Jolovit: Ez egy vitaminbomba, melyet kúrában szokás adagolni az állatkának. Általában másfél hónap kihagyás után egy hétig folyamatosan adagoljuk az ivóvizükbe. Természetesen a vizüket néha cserélni kell, még akkor is, ha nem itták meg, ilyenkor új adagot keverünk. Az adagolást nehéz leírni, azt kell figyelni, hogy az itatóban a bekevert víz színe halványsárga legyen, kevés kell bele, egy-két csepp, de nyílván a nagyobb itatóba több, mint a kicsibe. Ne haladd meg az egy hetet az adagolásban, és tartsd be a szünetet is rendesen. Inkább kevesebbet adj, mint többet, mert annak ellenére, hogy tele van vitaminnal, túl lehet adagolni! Ezt a szert szintén állatpatikában találod meg, 500ft körül mozog az ára. Ez is nagyon sokáig elegendő lesz a sünidnek.

 
Javallat:
Alkalmas bármilyen fajú és korú háziállat vitaminpótlására, a stressz állapot és a hiánybetegségek leküzdésére.

Nagyobb ellenálló-képességet biztosít, növeli a termelési és szaporodási eredményeket. A szervezetben kitűnően hasznosuló formában tartalmazza a háziállatok részére szükséges vitaminokat.

Összetétel:
Tápértékkel rendelkező adalékanyagok csoportjába tartozó vitaminokat tartalmaz.
- A-vitamin (E672): 14.000.000 NE
- D3-vitamin (E671): 1.400.000 NE
- E-vitamin (E307): 10.500 NE
- K3-vitamin (Menadion): 0,175 gr
- B1-vitamin (Tiamin): 1,4 gr
- B2-vitamin (Riboflavin): 2,1 gr
- B6-vitamin (Pyridoxin): 1,4 gr
- B12-Vitamin (Cobalamin): 0,014 gr
- D-Panthenol: 6,55 gr
- Nikotinamid: 14,0 gr
- H-vitamin (Biotin): 0,035 gr
- Kolin-klorid: 140 gr
- Beta-karotin (E160a): 0,01 gr
- Vivőanyag (víz) ad 1.000 ml

Alkalmazás módja: Ivóvízbe keverve.
 

Immunovet: Ezt a szert az immunrendszer erősítése céljából használjuk. Ez por formátumú, és a kiszerelése eltérhet attól függően, hogy mekkora állatnak szánták. Neked bármelyik jó, mindössze annyi a dolgod, hogy a mennyiséget a süni testtömegéhez igazítva állapítod meg. Mi általában hetente 2-3 alkalommal adunk neki, de akár minden nap is eheti. Rendszerint a nedvesebb kajákra szórjuk rá. Immunovetet gyakorlatilag bármelyik állatpatikában kaphatsz, ára ezer forint körül mozog, és nagyon sokáig elég.

 
 

 

Mit mond neked a sünid?

Hangok

Lágy szuszogás sípolás

Megelégedett

Puffogás

Nemtetszés kifejezése

Prüszkölés, "tüsszentés"

Általában puffogással együtt járó és avval azonos jelentésű

Pisszegés

Jelentése: "Hagyjál, félek!"

Szimatolás

Dolgok megvizsgálása, felderítése

Hangos csipogás

A hím adja amikor a nőstényt kergeti

Halk csipogás

Sünbabák hallatják

Sikoltás rikácsolás

Fizikai fájdalom, félelem, esetenként dühös

 

 

Testbeszéd

Összegömbölyödés

Félelem

Tüskék felborzolása teljesen

Nemtetszés, félelem

Tüskék felborzolása csak a homlokon

Óvatos, bizonytalan

Tüskék lesimítása

Minden rendben, biztonságban érzi magát

Tüskék nyalogatása

Nem tudni pontosan, valószínűleg védelmi funkció, érdekes, nem megszokott szag észlelése esetén.

Kedvtelenség/levertség

Ha süninket a tenyerünkben a hátára fektetjük, normál esetben először összegömbölyödik, majd elkezd kapálózni.

Ha levertséget tapasztalunk rögtön forduljunk állatorvoshoz, mert a kis testű állatok néhány nap alatt elpusztulhatnak egy betegségtől.

 

 

www.hedgehog-rescue.org.uk/sounds/noises.php

 

www.hedgehog-rescue.org.uk/sounds/noises.php

 

 

Mivel etessünk?

          Amit nálunk megeszik:

                 szöcske

                 tücsök

                sáska

                lisztkukac

       

        

          gyászbogár lárva

 

        

 

         tojás, sülve főve

        sütőtök, nyersen kajába és sülve

        alma kajába reszelve

        sárgarépa, nyersen, főve

       paprika, nyersen kajába

       nyers hús

       főtt hús (sertés, csirke, pulyka, nyúl)

      csirlke-, nyúl- pulykamály

      ez utóbbiak csonttal együtt lettek ledarálva (csirkenyak, csirke szárny vége, nyesedékként szárnyasról pl. combról a porcis rész)

      hal főve

    szárított fehér hal hal

    Ezek a fehér halak fagyasztva szárítottak. Sózatlan, édesvizi halak. Tápértéke megegyezik az élővel. Magas ásványianyag tartalma (kalcium és foszfor) 

   elősegíti az egészséges csontozat kialakulását. Tartósítószert nem tartalmaz. Több gyártó is forgalmazza, én azt választom, amelyikben apróbb halak       vannak.

 

 

Száraztápok:

 

       Tápoknál figyelembe kell venni, hogy milyen idős, el van-e esetleg hízva, stb. a süni. Az itt felsoroltak között van kölyök táp is, azt fenőtt              süninek ne adjuk.

 

        Royal Canin Fit 32

        Royal Canin Kitten

        Royal Canin baby cat 34

        Royal Canin Kitten 36

       Josera miwette

       Earthborn csirkés

      Acana csirkés

      Eukanuba Kitten

     Acana halas

    Happycat junior

    Schesir Kitten

    Purina Pro Plan Kitten

    Hils kutyatápok

    Acana kutyatápok

 

Nagyon sok vita van róla, mi a megfelelő táplásás a süninek. Van aki csak a száraz tápra esküszik és élő eleségre, plusz egy kis gyümölcs kiegészítéssel.  Én úgy gondolom, mindenképpen szüksége van nem csak a száraz tápra és az élő eleségre, hanem mellette húsokra is. A természetben is megeszi a gyíkot, egeret, tojást. Szerintem, ha valaki szakít rá időt és nem lusta a kedvencének főzni, megfelelő táplálék bevitelt tud biztosítani a kis kedvencének

 

Ez darált csirkenyak kiadagolva. Kb egy evőkanálnyi fér a dobozkába. Ezt fözöm, párolom, keverem zöldséggel, gyümölccsel mézzel

 

Száraz táp? Milyen?

 

A sünik táppal való etetéséről is nagyon megoszlanak a vélemények. Sajnos mindegyik túl sok növényi eredetű összetevőt tartalmaz. Sokan a hozzáadott vitaminok miatt adják nekik. Én nem vagyok híve, hogy csak száraz tápon tartsuk kis kedvencünket. Úgy gondolom megfelelő minőségű húst (csontos húst is) kell kapniuk. Így kiegészítve élő eleséggel és táppal megfelelően táplálhatjuk kis kedvencünket. Vitamin pótlásra Immunovet, Jolovit, csukamájolaj stb. áll rendelkezésünkre. Fölöslegesen azonben ne gyógyszerezzük kedvencünket, mindenképpen konzultáljunk állatorvosunkkal.  Az ételek megválasztásánál mindenképpen vegyük figyelembe kis kedvencünk szükségleteit. Minden korban más más szükségletei vannak.

 

Nagyon sok táp közül válogathatunk. A két legismertebbről az alábbi jó összefoglalót találtam.

HILL'S  KUTYA- ÉS MACSKATÁPOK

 

A Hill’s története 1939-re nyúlik vissza, amikor is Dr. Mark L. Morris egy olyan elmélettel állt elő, miszerint az állatok egyes betegségei is kezelhetőek a megfelelően összállított táplálékkal. Elméletét egy Buddy nevű vesebetegségben szenvedő vakvezető kutya segítségével bizonyíthatta be!"

(a továbbiakban itt olvashatsz róla)

tapfutar.hu/hir/1155.html

 

Royal Canin  Kutya- és Macskatápok

 

"A márka megalakulásától kezdve, a vállalatot mélyen gyökerező elhivatottság jellemzi. Folyamatosan a kutyák és macskák igényeinek legtökéletesebb kielégítésére törekszenek, olyan kutyatáp és macskatáp megalkotása, tökéletesítése a cél, mely az igazán Egészséges Tápláláshoz vezet!"

(a továbbiakban itt olvashatsz róla)

tapfutar.hu/hir/1154.html

MI VAN A CÍMKÉN? - CSALÓKA ÖSSZETEVŐK!

 

"A beltartalmi értékek után vegyük szemügyre a kutyatápok további összetevőit is! Ennek során kiderül, hogy ne mindig higyjünk elsőre a szemünknek! Éppen ezért nézzünk kicsit a dolgok mögé!"

(a továbbiakban itt olvashatsz róla)

tapfutar.hu/hir/1129.html

 

Sünis kajáim

Felhasznált alapanyagok:

 

Csirkehús:  szinte minden része

  1. a nyak csonttal együtt van ledarálva (ezt adagolva, egy –egy evőkanállal, lefagyasztom,) és mindig frissen veszem elő) ezt szoktam keverni májjal, szívvel
  2. a szárnya tövét is le szoktam darálni neki, bár ez zsírosabb, ezt is csonttal együtt és mindig szárazabb hússal van keverve
  3. a combról a porcot is neki szoktam adni, ezt is átküldjük a darálón
  4. máj ezt apróra vágva (ez túl száraz magába, húshoz adom)
  5. szív szintén apróra vágva
  6. ha van tojás benne azt is megkapja
  7. mell , comb apró darabokra vágva

 

Pulykahús:  nagyjából, mint a csirkénél.

Nyúl: a nyuszinak is minden részét , de itt már nagyok a csontok, azt nem kapja meg

Kacsa: ebből is inkább a tojás és a comb

Hal: papa által fogott ponty, nagyobb keszeg, amúr, busa, de majd a nyáron fog neki kicsi halakat is

 

Egyebek:

 

Tojás  sülve, főve

Rizs

 

Zöldségek, gyümölcsök:

 

Ezeket kipróbáltuk, beváltak:

 

paradicsom, paprika, uborka, alma, sütőtök, sárgarépa, fehérrépa, zeller,  zöldborsó, kukorica, brokkoli, banán, mandarin

 

Ezeket ki szeretném próbálni:

 

dinnye, szőlő, cseresznye, meggy, szeder, málna, eper, áfonya, gomba 

A málna és a gomba kérdéses. Nem tudom, hogy egyáltalán ehet-e. Ebben kérnék segítséget.

 

 

Amit összeszoktam dobni neki:

 

Mindent só és más fűszer nélkül készítek. Párolni vagy minimális olajon, vagy tapadásmentes lábasban , ha kell egy pici vizet adok hozzá.

Lehet a husit forrázni is. Ekkor az apró darabokra vágott husit, lobogó forró vízbe dobom.  Egy percre.

Ha nagyon gyorsan kell a kaja, mert eltelt az idő kb. 1 perc a mikróban és ugyanazt érem el, de utána jól el kell keverni, mert összeáll a husi. (ezt nem igazán csinálom)

 

Mivel Jaspi nem eszi meg, a zöldséget, ha nagyobb darabokba teszem neki oda, vagy nagyon -nagyon apróra vágom, vagy lereszelem.  A szemest, mint pl. a borsó, és a kukorica összenyomom. Túlnyomó részt nyersen kapja a zöldséget, gyümölcsöt, hogy ne veszítsen a tápértékéből.

 

1.  A darált nyakat megpárolom,  ikor kész, hozzákeverek valamilyen zöldséget, vagy gyümölcsöt.  

 

      A darált nyakat megpárolom, mikor kész, hozzákeverek apróra vágott, vagy szétnyomott főt tojást. (én adom a sárgáját is) 

 

2. Csirkemell, comb, nyúl, kis darabokra vágott husi. Párolva, vagy főve. Ha párolom, a fent említett módon, de mindig megnézem, hogy nem maradt-e nyers. Egyszóval megkóstolom. Ha kész lehet rá tojást is ütni.

 

3. Csirkemell, comb, nyúl, kis darabokra vágott husi. Párolva, vagy főve. Keverek hozzá rizst (max egy teás kanálnyit és azt is szétnyomva, mert kiválogatja) és pl. szétnyomott zöldborsót. (lehet mindenféle zöldséget, gyümölcsöt)

 

(ez pritamin paprika, tojás, párolt csirkemell)

 

4. Csirkemell, comb, nyúl, kis darabokra vágott husi. Egy kávés kanál mézzel keverve, reszelt répával (ezt a Sündörgőn lestem el)

 

5. Csirkemell, comb, nyúl, kis darabokra vágott husi, májjal, szívvel. Párolva, vagy főve. Jöhet hozzá, zöldség, főtt tojás, gyümölcs.

 

6. Hal főve, vagy párolva. A halat apukám fogja, abból teszek el neki kis szeleteket, főleg a farka végéből, mert ott kevesebb a szálka. Tehát nem kell nagy szeletre gondolni. Ha főzöm, csak sima lobogó vízbe dobom és ha kifehéredett, kb. 2-3 perc kész is van. Ezután jól kiszálkázom és eheti is, akár magában, akár tojással, vagy zöldséggel. Ha tojással csinálom, belekeverem a sülő tojásba.

 

7. A mai napig kap időnként nyes husit is. Én nem adok neki egeret, mert sajnálom., mármint az egérfiókát. Úgyhogy marad ez. Csakis olyan husit kap nyersen, amit tudom, hogy jó helyről való. Olyankor teszek el neki, ha anyósomnál vagyunk, és pipi, meg nyuszi is terítékre kerül. Áruházival meg sem próbálnám.

 

(nyers husi, reszelt nyers répával)

 

8. Fasírt. Ezt Mónitól tanultam, csak raktam bele zöldséget is, vagy darabokra vágott főt tojást. Egy adag darált husi, pl. pipi, vagy pulyka, vagy nyuszi comb, egy  tojással elkeverem, majd egy kis hőálló tálkában (én nagyon vékonyan kivajazom), lefóliázva megsütöm. Nem kell sok idő neki. Kb. 15-20 perc, de ezt két napra csinálom. Kihűlés után apró darabokra vágom és eheti.

 

Ugyanezt halból is meg  lehet csinálni.

 

9. A főtt májat összetöröm főtt tojással. Ezt is meg lehet még bolondítani némi zöldséggel, gyümölccsel.

 

10. Főtt tojás lisztkukaccal.

 

11. Itt konzerv kaját eszik, kukaccal, és almadarabokkal. Nem vált be, ezért nem adok konzervet. Csak a kukacot ette meg. Valakinek, lehet, hogy beválik.

 

12. Kicsit szerettem volna elszórakoztatni Jaspit estére. Csináltam neki egy kicsi kivájt almát, amit kukaccal töltöttem meg. Sajnos nem nyerte el a tetszését, vagy csak nem akart megdolgozni a kajáért.

 

 

 

 

 

 

   

Hol keressük, honnan vegyük meg kis kedvencünket?

Mindenképpen nagyon körültekintően kell választani. Sok utánajárás és sok kutatás kell hozzá. El kell menni és meg kell nézni, hogy ki hogyan tartja a sünijét. Koszos helyen tartott és nem megfelelően táplált sünikét ne vegyük meg. Kérdezzük ki a tenyésztőt mivel eteti, milyen ellátást igényel, hogyan kell tartani, kit ajánl orvosnak... stb. A tenyésztő általában ad hozzá származási lapot, amit a kereskedések nem mindig tudnak produkálni. Persze itt is lehetnek felelőtlen tenyésztők, akik hamis lapot állítanak ki. Ezért is kell felelősséggel választani. Mindenképpen legyen összehasonlítási alapunk. A tenyésztőnél történik az első féregtelenítés is, így láthatjuk hogyan is kell csinálni. Sajnos ezeket a szereket még csak macskáknak és kutyáknak gyártják és könnyű túladagolni.

 

Van olyan hely, ahol már csippel együtt engedik el a kicsi sünit. Így biztosak lehetünk benne, hogy orvos már látta. MIndenképpen kérjük el a kezelőlapját! Így betegségekre is fényderülhet, ha lelkiismeretes orvos állította ki. A csippezésnek ilyen kis állatoknál nincs semmi jelentősége. Én nem preferálom. Külföldre szállításnál sincs rá szükség. Elég ha az orvos kiállít egy egészségügyi lapot, vagy ha adott országban előírás, lehet neki útlevelet csináltatni. Sajnos ma Magyarországon nincs az Állatorvosi Kamarán kívül nincs nyilvántartás. Ez azonban hozzáférhető és ha valóban állatorvos csippezett, akkor ebben a listában szerepelnie kell az állatnak. Jogszabály szerint csak a húsevőknek kötelező a csipp. (kutya, macska, görény) Mivel a süni lakásban tartott állat, és csak felügyelett mellett engedjük ki a kertbe sétálni, kevés az esély rá, hogy eltűnik.Felelős gazdinál semmiképpen.

 

Az állatkereskedésekben is nagyon meg kell nézni, hogy hogyan tartják a kicsiket. Sajnos nagyon sok kereskedés van, főleg plázákban, ahol állandó fényben és nagy hangzavarban vannak tartva szegénykék. Figyelembe kell venni, hogy a sünik éjszakai állatok és a nappal nagy részét átalusszák. Nem igazán jó a bioritmusukat megbolygatni. Tartsuk ezt tiszteletben. Nagyon jó lenne egy olyan törvény is, ami szabályozná az állatkereskedések megnyitását. Gondolok itt arra, hogy megszabná egy adott állatfaj hogyan, milyen körülmények között tartható. Természetesen egy ellenőrző szervezet is kellene hozzá. Sajnos ma nálunk nincs még Állatrendőrség, és nem is igazán büntetik kellőképpen az állatkínzást sem. Én személy szerint nagyon sok állatkereskedést bezáratnék.

 

Ha keresgélés közben szétnéztek a neten különböző fórumokon, csoportokban, ajánlom olvassátok el a bejegyzéseket, nézzétek meg az adminokat és azokról is tájékozódjatok. Vannak olyan csoportok, ahol egymást segítve és támogatva próbálják megoldani a problémákat. Sok tapasztalt sünis segít megválaszolni felmerült kérdésed. Ez a többség. Valóban azért alakultak, hogy segítsenek. Nem törölnek ki, ha más a véleményed, mint az adminnak. Sajnos ez szomorú személyes tapasztalatom az egyik önmagát segítőkésznek nevező csoport adminjától, adminjaitól. Ez emberileg sem tartom megfelelő viselkedésnek.

 

Speedy keresése közben belefutöttunk olyan tenyésztőbe, hogy amikor bementünk az ajtón már meg is csapta az orrunkat az átható kaki és pisi szag.  Ez már magában rossz jel. Aztán elhültünk, mert egy nagyon mocskos, hetek óta nem takarított süni lakokhoz értünk. Bútor lakokba voltak elszállásolva, de ott annyi kaki volt az alomban, a keréken, az alvó rongyaikon szétkenve, hogy nagyon sajnáltam őket. Ez a 14. ker. Dorozsmai utcában volt. Istenem, menekültünk...

 

Tehát azt javaslom mindenkinek csak nagyon körültekintő tájékozódás után válasszon honnan is kerüljön hozzá a kis barátja.

 

 

A Süntenyésztők és Sünbarátok Egyesületét javaslom. Az elnöknő Richterné Csornai Gabriella írta az első magyar nyelvű könyvet a sünikről, melyben nagyon sok hasznos információt találsz.

www.facebook.com/suntenyesztok?ref=ts&fref=ts

 

Richterné Csornai Gabriella: Az afrikai fehérhasú törpesün

 

Mi a megfelelő súly a süninek?

Jaspi oldaláról

 

2013.01.25.

   Nagyon sok vita van erről a fórumokon. Én úgy döntöttem, kicsit utánajárok a dolognak. Nagyon nagyon nem tetszik, hogy egyes sünik kényszer fogyóznak, amiatt, mert szerintük " kövér" a sünijük. Látatlanba meg hallgatnak a fórumosok tanácsára. Volt olyan fórumozó, aki kövérnek gondolta a sünijét, orvoshoz is vitte, aki azt mondta semmi baj vele. Erre az egyik tenyésztő azt válaszolta, hogy "nem kell mérget venni" az orvos által mondottakra, mert nincsenek kitanulva sünből. No hát ezen húztam fel magam és úgy döntöttem kérdezek, szétnézek és közzéteszem kutatásom eredményét. Megkerestem orvosokat, fórumozókat, Állatkertet, szétnéztem a neten. Gyűlnek az adatok szépen. Még kicsit tisztázom és közzé is teszem hamarosan. Sajnos azt kell mondjam, hogy az egyetlen rendelő, aki visszaírt az MTTE honlapját ajánlotta, ahol semmi sincs a süntartásról. Érdekes...

 

2013.01.26.

  Ahogy ígértem az összegyűjtött adatokat most közzéteszem.

Remélem ad majd egy kis útmutatást.Nagy általánosságban a sünik súlya 400-700 g között lehet, míg hossza 17-30 cm között mozog. Persze itt azt is figyelembe kell venni azt, hogy sok magyar tenyésztő a másik által közzétett adatot osztotta meg lapján. Szerintem nagyon jó kezdeményezés lenne, ha a tenyésztők az eladó sünikről vezetnének egy fejlődési naplót, momdjuk hetente, mint a gyerekeknél a babanapló) hogy milyen ütemben fejlődik, súly, hossz, stb. Ezt a származási lappal együtt átadhatnák a leendő gazdiknak. Ezekből az összegyűjtött adatokból a jövőben egy nagyon hasznos, használható statisztika készülhetne. Ha tenyésztő lennék én így csinálnám. Magyarországon sajnos még nem igazán van múltja a törpesünik tenyésztésének, nincsenek szakirányú publikációk. Ezt nagyon hiányolom. Gondolom, ha már alakult egy egyesület annak ez is a feladatkörébe tartozna.

 

Javasolnám azt is, hogy a tenyésztők, tartók, függetlenül az MTTE egyesülettől, alapíthatnának egy Süntenyésztők és Tartók Szövetségét. Itt mindenki leírhatná a tenyésztés, vagy tartás során tapasztaltakat, ezzel is segítve a leendő gazdikat, tenyésztőket. Természetesen nem kell mindenben egyet érteni, hiszen különbözőek vagyunk. A viták alapján felvetett kérdések, vélemények alapján tanulni és okulni lehetne.

 

Táblázattól függetlenül a  mi kis Jaspink tökéletesen megfelelő súlynak örvend. Mai mérés alapján  (reggel) 475 g és még mindig 22-23 cm. A hossz a mocorgása miatt nem igazán pontosan mérhető.

Azadatok gyűjtése a következő helyekről történt:

Facebook           -  az adatokat megosztó magánszemélyek és süntenyészők

Internet             -  saját kutatás alapján, természetesen linkkel együtt - nyilvánosan megosztott adatok alapján

Állatorvosok      -  internetes kutatás alapján, e-mailes megkeresés

Állatkert           -  e-mail alapján

Az adatok még valószínűleg bővülni fognak, mert csak egy orvosi rendelőtől kaptam választ, de az sem közölt adatokat. Az Állatkerttől sem kaptam még választ.

 Tehát az összegyűlt adatok:

süni hossz szerint.pdf (377927)
süni kor szerint.pdf (377303)
süni nem szerint.pdf (378002)
süni súly szerint .pdf (377705)
 

Igazán kövér süni:

www.youtube.com/watch?v=FychAHFobuQ

 

A süniknél nagyon oda kell figyelni pl. a hirtelen fogyásra is. Több betegség tünete is lehet. Drasztikus fogyásnál, mindenképpen forduljunk a sünikhez értő állatorvoshoz.

Fogyás lehet daganatos betegség miatt is, amit mi nem láthatunk, csak orvosi vizsgálat deríthet ki.

Lehet szájhigiéniés probléma miatt is. pl. fogkő, vagy ínygyulladás, szájsérülés. E miatt nem tud rendesen rágni.

Zsírmáj (hepatic lipidosis) elhízás. Zsíros ételek adása és túletetés okozhatja, szívelégtelenséghez is vezethet.

 

Tarthatók - e együtt a sünik?

Általában nem. Magányosan élnek.

Fórumozók tapasztalatai:

Nem csak a lányok férnek meg együtt, hanem a pasik is, persze náluk is fontos a vérmérséklet és, hogy mennyire szociálisak.

Kell.e chipp a süniknek?

Én felhívtam a rendelőnket és ott azt mondták, nem kell. Ha külföldre viszem, akkor az EU-n belül vihetem eü. igazolással és ha országa megkívánja útlevéllel. Öt egyed már kereskedelmi mennyiségnek számíít, rájuk más szabályok vonatkoznak. Egyedül a "húsevőknek" kötelező előírás a chipp. A chipp arra való, hogy a gazdihoz rendelje az adott állatot, más haszna egyenlőre nincs. Egy hiteles adatbázis létezik, amit az Állatorvosi Kamara működtet.

 

Én is úgy gondoltam, ha külföldre megyek, akkor kell Jaspinak, de kiderült mégsem. Külföldre EU-n belül nem kell, semmi, vihetem más országba, max. útlevelet és eü vizsgálati lapot kell vinni. Ötnél több állat minősül kereskedelmi mennyiségnek. Ezt a bejegyzést találtam a


PET Állat- és Környezetvédelmi (PET-Á.K.) Egyesület honlapján. "


"A mikrochip csak egy drága pirszing lenne, ha nem lennének adatbázisok, melyek a chipben tárolt 15 jegyű számhoz hozzárendelik a tulajdonos adatait. 
Magyarországon a mikrochip regisztráció nincs megfelelően szabályozva. Addig, amig ez a helyzet fenn áll, addig a gyártók, forgalmazók, önjelölt regisztrátorok fokozhatják a káoszt, ezzel is gátolva a mikrochip elterjedését. 
Szerencsére nincs minden veszve, de a helyzet megoldása most nagyrészt a gazdikon múlik! 

A Magyar Állatorvosi Kamara rendelkezik online adatbázissal, melyhez minden veszettség oltásra jogosult állatorvos hozzáfér. Itthon ez az egyetlen online adatbázis! 
Azzal, hogy csak az állatorvosok férnek hozzá biztosított az adatvédelem, de biztosított az is, hogy szükség esetén belátható időn beül információt kérjenek le, hisz ezt az állatorvos bármely internet kapcsolattal rendelkező számítógépről lekérdezheti nem csak rendelési időben, és nem csak a rendelőjéből. 
2006 október óta az adatbázis bárki számára elérhető a 
www.petvetdata.hu címen, a mikrochip vagy az útlevél száma alapján lekérdezhető, hogy az adott kisállat szerepel-e az adatbázisban. 
Természetesen adatvédelmi okból ebben az esetben csak az állat neve és fajtája jelenik meg, de ennyiből egyértelműen eldönthető, hogy a keresett állat szerepel-e az adatbázisban. 

Ha a saját kutyád adatait kerested, és nem találtad meg, akkor keresd fel az állatorvosod, és regisztráltasd az ebet ha szeretnél nyugodtan aludni! Ügyelj arra, hogy mindig az érvényes címed, és telefonszámod legyen megadva! Ha még sosem ellenőrizted az adataid, akkor most tedd meg, amikor amúgy is felkeresnéd az állatorvosod. " 
Gondolom, akkor minden állatorvos által chippezett állatka ebben az adatbázisban szerepel.
"

 

(ez vonatkozik minden chippel ellátott állatra is)

 

NAGYON FONTOS!

Chippet kizárólag állatorvos ültethet be, meghatározott szabályok szerint!

A microcshipp beültetés szabályozása

 

maok.hu/content/_common/attachments/mikrochipszabalyzat_2012dec1_hatalyos.pdf

Futókerék

Mindenképpen legyen elég nagy a süninek. Kb, 30 cm átmérőjű legyen. Ha kisebb gerincproblémái lehetnek. Fontos, csak 3-4 hónapos süni kapjon kereket. Sok típusa van, a neten megtalálhatók. Én a keresztben szálast, és az UFO-t nem szeretem, be is tiltatnám, ha rajtam múlna. A kersztben szálas azért nem jó, mert a süni, vagy más egyébb állat közélép, és el is törhet a lába. Ha mégis ehhez ragaszkodunk, a "fogak" közé fűzzünk, pl. textil anyagot. Így biztonságosabbá tehetjük. Az UFO kerékkel meg az a baj, hogy ha a süni, vagy más állatka hirtelen megáll, a kerék tovább forog és kidobja őket, kirepülnek a kerékből. Itt is csúnyán sérülhetnek.

A sűrű rácsozott kerék jó, ha eléh sűrű a rácsozat, könnyen meg tud benne kapaszkodni, nem csúszhat közé a lába, és így a sérülés is elkerülhetö. Könnyen tisztítható.

 A teli keréknél arra kell figyelni, hogy könnyen tisztítható legyen, mert előfordul, hogy a kerékben végzik a dolgukat. A fa kerék beszívja a pipit és ezért nem igazán jó. Ha nem szárad ki teljesen a süni lába a nedves felület miatt kisebesedhet, gennyesedhe

Süni, mint idójós

Sokan hiszik azt is, hogy a süni időjós:


Február 2-án van az amerikai Mormota nap. Ez a rómaiak által tartott Sün Apó ünnepségekből alakult ki. Ha február 2-án a sün felkel és fenn is marad, akkor vége a télnek.
Egy másik hiedelem szerint ha a téli álomból felébredő süni eszik, aztán összegömbölyödik, akkor hamarosan eső várható.


Az angolszászok megfigyelték, hogy a süni a fészke bejáratának megerősítésével, vagy átépítésével előrejelzi a szélerősödést és a szélirány megváltozását. Ha pedig a sün lassan mozog, nehézkes a tevékenysége, akkor vihar közeleg.

Tételek: 1 - 10 ból 21
1 | 2 | 3 >>